Отварање: 1. октобар 2015. у Галерији Архива
Главни и одговорни уредник: Мр Драган Гачић
Аутор изложбе и каталога: Мирјана Обрадовић
Сарадници: Јелена Митровић Коцев, Марко Перић, Исидора Стојановић
Ликовна и графичка опрема: Зорица Нетај
Техничка подршка: Мића Гавриловић, Виолета Јовановић, Бојан Коцев, Светлана Милић
Уводна реч: Aрх Драгомир Ацовић, председник Управног одбора Историјског архива Београда
Изложбу отворио: Проф. др Марко Поповић
 
Поводом 70 година  постојања Историјског архива Београда приређена је изложба под називом „Одликовања из легата Историјског архива Београда". Ова јединствена архивска изложба, у чијем фокусу се налазе одликовања, а не личности или документа из прошлости, значајна је и по томе што је први пут представљено 88 одликовања од укупно 134 колико се чува у Историјском архиву Београда.
 
Међу 27 домаћих ордена, ексклузивитет изложбе чине нека од најекстравагантнијих и најскупљих домаћих одликовања послератне Југославије – Орден слободе, Орден југословенске звезде и Орден ратне заставе. Орден слободе је изузетан из неколико разлога. Додељен је свега девет пута, седам домаћим носиоцима и два пута иностраним. Израђен је од злата, платине и у њега је уграђено 45 рубина и 61 брилијант. Орден југословенске звезде је један од два југословенска ордена који су се носили о ленти и који је украшен са 10 рубина. Орден ратне заставе такође се издваја својом скупоценошћу и сјајем, и за његову израду коришћени су сребро, злато, брилијанати и рубини.

На изложби је приказано и 61 инострано одликовање, из 38 земаља. Поред француског Великог крста националног Ордена легије части и Ордена за заслуге, руског Ордена Суворова или грчког Великог командира Краљевског ордена доброчинства, као једног од ретких искључиво женских ордена, на изложби ће бити приказана и друга одликовања из земаља Европе, Африке, Јужне Америке и Азије, а посебном егзотичношћу сматрају се два ордена Републике Непал.

Носиоци ових одликовања су девет личности чија се заоставштина чува у седам легата Историјског архива Београда: Константин Коча Поповић и његова супруга Лепосава Лепа Перовић, Драгослав Дража Марковић и његова супруга Божидарка Кика Дамњановић, Вицко Крстуловић, Влајко Беговић, Славко Зечевић, др Десанка Мијалковић-Стамболић и Новак Новаковић, познатији као Новак Новак. Захваљујући легаторима, угледним личностима које су оставиле трајни печат у области културе, науке, уметности и политике, своје место су осим докумената и друге писане грађе нашла и одликовања, медаље, споменице, плакете и друга признања. Одлучивши да своје животно дело сачувају од пропасти и заборава поверили су га на чување управо овој институцији, чиме је настављена племенита традиција завештања и даривања, која је једно време готово замрла. Изложба „Одликовања у легатима Историјског архива Београда" представља прилику да посетиоци упознају личност и вредност њихових стваралаца, време у коме су додељивана признања, али и могућност да се открије плодно тле за научни, критички и истраживачки рад.

Поред одликовања, саставни део изложбе чине и 25 изложбених паноа на којима су дати основни подаци о науци о одликовањима - фалеристици, кратке биографије легатора са фотографијама из њиховог живота и рада, фотографије са додела одликовања као и орденске повеље и дипломе. Изложбу прати и богато илустровани каталог.

Посебну захвалност дугујемо господину Драгомиру Ацовићу, врсном познаваоцу фалеристике у земљи, без чије стручности, знања и свесрдне помоћи ова изложба и пратећи каталог не би били потпуни.
 
 
Фотографије са отварања:
 
 
Видео са отварања  video-icon
 

Поступак рестаурације одликовања које се чува у Историјском архиву Београда. video-icon